ALMANYA’DA LİSANS & MASTER

Almanya’da dönemlik harç ücretleri 150 – 500 Euro civarında olup, aylık yaşam gideri yaşanılan şehire göre 600 – 1.000 euro civarındadır. 2017 yılından itibaren Almanya’nın güneyinde bulunan Baden Württemberg eyaletindeki üniversitelerin çoğu yabancı öğrenciler için harç ücretini dönemlik 1500 Euroya belirlemiştir. Almanya’da eğitim dili Almanca olan bölümlerin yanısıra İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmakta ancak İngilizce bölümlerin dönemlik ücreti 10.000 euroya kadar çıkabilmektedir. Ancak eğitim dili İngilizce olan bölüm sayısı kısıtlıdır. Almanya’nın mühendislik dallarındaki dünyaca bilinen başarısı, verdiği eğitimin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Diğer dallardaki eğitim kalitesiyle de Alman üniversiteleri dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındadır.

Almanya’da yabancı öğrenciler için merkezi bir yerleştirme sistemi olmadığı için, her üniversite başvuru ve kabul kriterlerini kendisi belirler. Bazı üniversiteler UNIASSIST üyesidir ve belgelerinizi direkt olarak kabul edip incelemek yerine, UNIASSIST aracılığı ile göndermenizi isterler. UNIASSIST karar verici bir kurum değildir ve de üye üniversitelerin her  birinin başvuru ve kabul şartları da farklıdır.UNIASSIST’in işlevi, belgelerinizi alır ve üye üniversitelere başvuru yaparken bir belgeden birçok nüsha hazırlamanıza gerek kalmaz.

Şunu da belirtmek gerekir ki; birçok üniversite de UNIASSIST’e üye değildir ve tamamen evraklarınızı kendisine göndermenizi ister.

YÖK tarafından belirlenmiş olan dünya üniversite sıralama kuruluşları olarak Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP)’ı kabul etmektedir. 2016 itibariyle 58 Alman üniversitesi bu listelerde dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer almıştır.

Her üniversitenin başvuru ve kabul kriterleri kendisine özgü olduğundan Almanya’da akademik eğitim alacak öğrencilerin profesyonel destek almalarını tavsiye etmekteyiz.

   ŞARTLI KABUL

Geçmiş yıllarda birçok üniversite tarafından dil yeterliliğinizi tamamlamak için süre tanıma anlamına gelen şartlı kabul verilmiş olsa da, son dönemde çoğu Alman üniversitesi şartlı kabul vermemektedir. Az sayıda üniversite Almanca B1 seviyenizi geçerli sınavlardan birisi ile ispatlamanız şartıyla şartlı kabul verebilmektedir.

Ancak başvuru dönemi ile takip eden eğitim döneminin başlangıcı arasındaki sürede eğitime başlayabilecek seviyede dil yeterliliğinizi ispatlayan sınav sonucu alacaksanız, başvurunuzda bunu belirterek şartlı kabul alabilirsiniz.

Birçok kişi şartlı kabul ile VORBEREITUNGSSTUDIUM (Hazırlık Öğrencisi) başvurusunu karıştırmaktadır. Hazırlık Öğrencisi statüsü, bazı üniversiteler tarafından uygulanmaktadır. VORBEREITUNGSSTUDIUM (Hazırlık Öğrencisi), üniversite eğitimi öncesi, bir taraftan dileğitimi alırken, bir taraftan da öğrencilerin üniversite hayatına alışmaları için uygulanan bir süreçtir. Hazırlık öğrencisi başvurusunu yıl boyunca yapılabilir. Üniversite eğitimi için gerekli şartları Dil Yeterliği dışında taşıyan öğrenciler başvuru yapabilir. Başvuru yapabilmek için üniversitenin bulunduğu şehirde bir dil okuluna kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Kabul edilmeniz durumunda size dil yeterliğinizi tamamlayabilmeniz için 4 semestre hak verilir. AHzırlık öğrenciliğiniz devam ettiği sürece üniversiteye harç ücreti yatırmanız gerekir.Bu sürede üniversitenin öğrencilerine tanıdığı imkanlara siz de sahip olursunuz; yurt başvurusu yapabilir, öğrenci kimlik kartı alabilir, üniversitenin yemekhane, cafe vb sosyal alanlarından yararlanabilirsiniz. VORBEREITUNGSSTUDIUM (Hazırlık Öğrencisi), dil yeterliliğinizi tamamladığınızda aynı üniversitede eğitime direkt başlayabilmenizi sağlamaz. Siz de herhangi birisi gibi aynı üniversiteye veya bir başka bir üniversiteye aynı şekilde başvuru yaparsınız. VORBEREITUNGSSTUDIUM (Hazırlık Öğrencisi) olmanız size başvurunuzda herhangi bir avantaj sağlamaz.

   BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye’de ÖSYM tarafından apılan LYS sınavı ile Almanya’da okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de (Açıköğretim dışında) kazanmış olmanız gerekir. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğunuz yoktur. OSYS yereştirme belgesinin geçerliliği 2 yıldır.

Ayrıca çoğu üniversite, lise diploma notunu ve de transciptinizi başvuru evrakları arasında istemektedir. Bu nedenle, okumak istediğiniz alana dönük lise derslerinizdeki başarı durumunuz da göz önünde bulundurulur. Lisans eğitimine başvuracak öğrenciler için lise mezuniyet notunun 75 ve üzeri, yüksek lisans eğitimine başvuracak öğrenciler için lisans mezuniyet notunun 4 üzerinden 2,7 ve üzeri olmasını tavsiye ediyoruz.

   Almanca Dil Yeterliliği:

Üniversitelerde eğitim dili Almanca olan Lisans, Master veya Doktora programlarına katılabilmeniz için Almanca yeterliliğinizi ispatlamanız gerekir. Bu nedenle öğrenci üniversite başvurusu öncesi IEF Yurtdışı Eğitim tarafından Almanya’daki bir dil okuluna TestDaF kursuna gönderilir. A1.1 – A1.2 – A2.1 – A2.2 – B1.1 – B1.2 – B2.1 – B2.2 seviyeleri ve ardından TestDaF Hazırlık Kursundan oluşan kurs 36 hafta sürer. Bazı dil okulları TestDaF Hazırlık Kursunu C1 seviyesinden sonra vermektedir ve bu okullarda kurs süresi 45 hafta veya üzeri sürmektedir.

Almanya’da dil okulu seçiminde okulun lokasyonu, eğitim kalitesi, Türk öğrenci yoğunluğu, şehrin yaşam giderleri vb.. kriterler önem taşımaktadır. Almanya’da dil okulu seçiminde ücretsiz desteğimizden yararlanabilirsiniz.

   TESTDAF : TestDaF  sınavı akademik eğitim veya çalışma amacını taşıyan kişilerin Almanca yeterliliklerini ölçen bir sınavdır. Bochum’daki TestDaF Enstitüsü tarafından merkezi şekilde, Almanya’daki yetkilendirilmiş merkezlerde (bir çok dil okulu TESTDAF sınav merkezidir) ve dünyanın birçok ülkesindeki yetkili TestDaF  merkezlerinde eş zamanlı uygulanır ve TestDaF  Enstitüsü tarafından değerlendirelerek sonuçları Tüm üniversiteler konuşma, dinleme, okuma ve yazma bölümlerinden oluşan TestDaF  sınav sonucunu kabul etmektedir.

   TestDaF  sınavı, Okuma ve Anlama (süre 60 dak.), Duyma ve Anlama (süre 40 dak.), Yazılı İfade (süre 60 dak.) ve Sözlü İfade (süre 30 dak.) olmak üzere toplam 4 bölümden oluşur. Sonuçlar her bölüm için ayrı ayrı değerlendirilir. Seviye 5  (TDN 5), Seviye 4  (TDN 4), Seviye 3 (TDN 3) olmak üzere 3 seviye ile belirlenir ve TDN 3’ün altında kalanlar değerlendirilmeye alınmaz. Her ne kadar TestDaF sınavının her bölümünden TDN 3 sonucu çok az sayıda üniversite ve yüksek okul tarafından kabul görse de çoğu üniversite TDN 4 seviyesini yeterlik olarak kabul eder.

2018 Yılı TESTDAF Sınav Takvimi

Sınav TarihleriSınav NumarasıBaşvuru TarihleriSonuç
20.02.2018T09128.11.2017 – 23.01.201803.04.2018
26.04.2018T09201.03.2018 – 28.03.201807.06.2018
23.05.2018T09330.03.2018 – 25.04.201804.07.2018
19.07.2018T09424.05.2018 – 21.06.201830.08.2018
20.09.2018T09526.07.2018 – 23.08.201831.10.2018
13.11.2018T09618.09.2018 – 16.10.201825.12.2018

TestDaF Enstitüsü resmi web sitesi için tıklayınız.

   TELC C1 Hochschule : telc GmbH Alman Halk Eğitim Merkezi (DVV e.V)’nin kamu yararına bir kuruluşudur. Son dönemde üniversitelerin çoğu telc Hochschule C1 sonucunu da dil yeterliği için kabul etmektedir. Akademik eğitim amaçlı Almanca seviyesi için telc Hochschule türünde C1 seviyesinde sonuç almanız gerekmektedir. Sınav, yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur. Yazılı sınav 3 saat 40 dakika sürer (20 dakikalık bir mola dahil). Sözlü sınavdan önce 20 dakikanızı hazırlığınız var demektir. Sözlü sınav, yazılı sınav günü veya başka bir günde gerçekleşebilir.

Yazılı SınavOkuma90 dk.
Mola20 dk.
Dinleme40 dk.
Yazılı anlatım70 dk.
Sözlü SınavGenelde iki veya üç kişilik gruplar halinde gerçekleştirilir.16 veya 24

telc resmi web sitesi için tıklayınız.

   DSH : DSH bir çok Alman üniversitesi tarafından yapılan Almanca Yeterliği amaçlı sınav türüdür . Çoğu üniversite herhangi birüniversitenin DSH sonucunu kabul etmektedir. Sınav bazı üniversitelerde yılda 2 defa, bazı üniversiteler tarafından ise yılda 4 defa yapılır ve sınav tarihleri her üniversiteye göre değişir. Bu nedenle yılın neredeyse her ayı DSH sınavını yapılan bir üniversite bulabilirsiniz. DSH sınavı başvurusu direkt sınavı yapacak olan üniversiteye yapılır.

DSH sınavı Schriftliche Prüfung (Yazili Sinav) ve Mündliche Prüfung (Sözlü Sinav) olmak üzere 2 ana bölümden oluşur.

   1- Schriftliche Prüfung (Yazili Sinav) : Bilimsel bir makale verilir ve size 6-12 arası soruya yazılı cevap vermeniz istenir. Sınav 60 dk. sürer.

   2- Grammatik (Dil Bilgisi) : Almanca dilbilgisi kuralları sorulur. Bir cok üniversitede Grammatik kismi Leseverstehen ile beraber verilir ve toplam süre 90 dakika olarak tutulur.

Genelde çoğu üniversite tarafından Schriftliche Prüfung (Yazili Sinav) ve Mündliche Prüfung (Sözlü Sinav) birleştirilerek uygulanır ve 90 dk. süre verilir.

 3- Hörverstehen (Duydugunu Anlama) : 10 dk. süreyle bir makale dinletilip, soruları yazılıolarak cevaplamanız istenir.

   4- Textproduktion (kompozisyon) : Bir grafik veya genel bir konu verilir. 200-250 kelime ile anlatmanız istenir.

DSH SINAVI DEĞERLENDİRME TABLOSU

DSH SKORUPUAN ARALIĞI (100 üzerinden)KABUL EDİLME DURUMU
DSH – 157 – 67 arasıFachochschule veya nadiren bazı lisans veya master bölümleri
DSH – 267 – 82 arasıNeredeyse tüm üniversitelerin Tıp dahil lisans ve master bölümleri
DSH – 382 -100 arasıNadiren bazı üniversitelerin hukuk, sosyoloji veya psikoloji bölümleri
*Sözlü sınava katılabilmek için yazılı sınavdan DSH – 1 almanız gerekir. Yazılı sınavdan aldığınız düşük puan sözlü sınav ile yükselemez.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ.

Email: info@iefedu.com

Tel: +90 551 443 18 10

**NOT: Bu sitede verilen bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup sorumluluk kabul edilmez.

Bir cevap yazın