POLONYA’DA LİSANS & MASTER

POLONYA’DA LİSANS & MASTER

Polonya’da yaşam giderlerinin ve okul ücretlerinin diğer Avrupa ülkekerine oranla daha düşük olması yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için avantajlı bir durumdur. Yetiştirdiği ünlü sanatçılarıyla tanıdığımız bu ülke oldukça zengin tarihi bir mirasa sahiptir. Gittikçe güçlenen ekonomisi ve eğitimde sağladığı yüksek kalite ile Avrupa’da eğitim için tercih edilen ülkeler arasında yerini almıştır.

Polonya’da bir üniversiteye Kabul alabilmeniz için gerekli olan ise liseyi bitirmiş olmak ve orta seviyede bir İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Bu seviye dil standartlarında B2 seviyesine karşılık gelmektedir (min. TOEFL-550 / IELTS-6). Polonya da lisans programları genellikle 3 yıl sürerken; mühendislik, eczacılık, diş hekimliği ve tıp gibi bölümlerde lisans bu süre 6 yıla kadar çıkabilmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu Polonya’da da lisans eğitimine başlamadan önce bir yıllık bilimsel hazırlık eğitiminde geçmeniz gerekmektedir. Okul ücretleri’nin İngilizce eğitim için 1.300 ila 4.500 euro arasında değiştiği ülkede, Lehçe eğitim almayı düşünürseniz okul ücretleri daha da düşebilmektedir. Polonya’da yaşayan bir öğrencinin aylık ortalama yaşam giderleri 350 ila 400 euro arasında değişir. Lisans veya yüksek lisans gibi eğitim programlarına devam eden öğrencilerin sahip olduğu çalışma izniyle yarı zamanlı çalışma fırsatı da yakalayabilir, böylece harcamalarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Yüsek lisans eğitim süresinin genellikle 2 yıl olduğu Polonya’da, üniversiteye Kabul edilmenizde İngilizce bilginizin yanı sıra lisans eğitimindeki başarınız yani diploma notunuz büyük önem taşır. Yüksek lisans program ücretleri ise 3000 ila 4000 euro arasında değişmektedir. Ayrıca yüksek lisans eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra elde edeceğiniz bir sürelik oturma ve çalışma izni size kariyeriniz için büyük fırsatlar sunar.

Dünyaca Kabul edilmiş en iyi üniversiteler sıralamalarında ilk 500’de yer alan Varşova Üniversitesi ile Jagiellonian Üniversitesi Polonya’nın önde gelen köklü üniversiteleridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan bu üniversiteler size farklı alanlarda İngilizce ve Lehçe eğitim veren çok sayıda program sunar.