RUSYA’DA LİSANS & MASTER

RUSYA’DA LİSANS & MASTER

Rusya Üniversiteleri yüksek eğitim kalitesi, diğer ülkelere kıyasla daha düşük ve ekonomik maliyetlerle, üniversite yurtlarında konaklama imkânıyla son yıllarda Avrupa ve Asya’da öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir.

Rusya’da lisans ve yüksek lisans programlarında istediğiniz üniversite ve okuyacağınız bölümünde mezun olup almaya hak kazandığınız diploma Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

Rusya’da lisans eğitimi almanız için gerekli en önemli şart ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavında herhangi bir puan türünden en az 180 puan barajını geçmektedir.

Üniversitelerin eğitim dili Rusçadır. Rusya Üniversiteleri Rusçanın yanı sıra programlarına göre İngilizce, Fransızca ve Almanca dilinde de eğitim vermektedir. Rusya’da eğitim almaya karar veren öğrenci ilk olarak hazırlık sınıfında 1 yıl Rusça eğitimi alıp daha sonra lisans veya yüksek lisans eğitimine 1.sınıftan başlayabilmektedir. Bu hazırlık eğitimi devam ederken öğrenciler hangi üniversite veya hangi bölümde okumaya karar verebilirler.

Rusya Üniversitelerin yıllık harçları 2500 – 4500 USD arasında olup, bir öğrencinin yıllık konaklama ve yaşam maliyetleri genellikle 3000 – 3500 USD arasında değişmektedir.

Rusya Üniversiteleri’nde lisans eğitimi genellikle 4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise genellikle 2 yıldır.