YURT DIŞINDA LİSANS & MASTER

 YURT DIŞINDA LİSANS & MASTER

    Yurtdışında üniversite eğitimi için istenen şartlar ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermekle birlikte ana hatlarıyla şöyledir.

    Yurtdışında alınan üniversite eğitiminin Türkiye’de denkliğinin olabilmesi için YÖK her yıl resmi açıklamalar yapmakta ve gidilen üniversitenin buna uygunluğu çok önemlidir.

    2016 yılı itibariyle üniversiteye başlayacak öğrencilerden dünya sıralamalarında (Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) ) YÖK tarafından tanınan ilk 1000 üniversitede okumaları halinde YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez. Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite dışındaki bir üniversitede eğitim almak istemeleri durumunda ise, eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmeleri, Tıp doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları, ÖSYS Kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye’deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

   İngiltere, Amerika, Kanada gibi birçok ülkede lisans eğitimi alabilmeniz icin lise transcriptiniz ve diploma notunuz önemlidir. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde ise diploma notunuzla birlikte lisans eğitimi almak istediğiniz bölümün aynısı ya da benzerini LYS ile Türkiye’de kazanmış olmanız gerekir. Eğer akademik düzeyde dil birikiminiz yoksa, eğitimi almadan önce dil eğitimi almanız istenir.

     Üniversite ve yüksek lisans eğitimini Avrupa ülkeleri, İngiltere, Amerika ve Kanada’da almak sanıldığı kadar pahalı ve imkansız değildir.